از کاهش ۵۰ درصدی فلرینگ تا کاهش آلودگی پساب واحد آروماتیک / پتروشیمی بندرامام در مسیر سبز

پتروشیمی بندرامام در راستای صیانت از محیط زیست و تبدیل شدن به مجتمعی سبز با عملیاتی کردن پروژه هایی در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و همچنین سازگاری با تغییر اقلیم محیط زیستی بیش از چهار طرح زیست محیطی را در مجتمع فرآورش دو عملیاتی نمود.

به گزارش روابط عمومی پتروشیمی بندرامام، با توجه به اینکه آلودگی زیست محیطی به عنوان یک معضل جهانی بشمار می رود و در کشور ما نیز به دلیل گسترش صنایع نفت و گاز و ارتباط بسیار نزدیک با زندگی اجتماعی و زیست محیطی ساکنین اطراف، توجه بیش از پیش به اثرات صنایع نفت، گاز و پتروشیمی بر محیط زیست و سلامت را توجیه می کند. در همین راستا پتروشیمی بندرامام از سال های گذشته تا کنون بر اجرای حداکثری طرح های محیط زیستی اهتمام ورزیده است.

مجتمع فرآورش دو پتروشیمی بندرامام دارای واحدهای آروماتیک، پارازایلین، تاسیسات مشترک و ترمینال متمرکز بارگیری است که این گزارش به مجموعه فعالیت ها و اقدامات زیست محیطی صورت گرفته در این مجتمع می پردازد.
بر اساس این گزارش، پتروشیمی بندر امام با توجه به اهداف زیست محیطی و رسالت خود در این حوزه که صیانت از محیط زیست است توانست با تلاش کارشناسان و متخصصان واحد آروماتیک مجتمع فرآورش دو با شبیه سازی و بهینه سازی فرآیند ، تغییر در ترکیب درصد خوراک های مصرفی برای افزایش راندمان تولید موجب کاهش هدر رفت محصول با ارزش بنزن و کاهش بیش از ۵۰ درصدی فلرینگ و به دنبال آن کاهش بیش از ۱۵ میلیون متر مکعب انتشار گاز کربن دی اکسید شده که نتیجه آن افزایش بیش از ۱۷۰ میلیارد تومان سودآوری در سال برای شرکت شده است .
در اقدامی دیگر کارشناسان این واحد موفق شدند با تغییر شرایط فرایندی واحد PX (پارازایلین) و همچنین طراحی، نصب و راه اندازی مبدل کولینگی در واحد پیش تفکیک خوراک گامی مهم در جهت افزایش ایمنی و کاهش هدر رفت محصول ذخیره شده در مخازن این واحد بردارند.

گفتنی است مدیریت پتروشیمی بندرامام در طرح زیست محیطی دیگر در واحد آروماتیک در راستای کاهش پساب اقدام به تغییر فرایند تزریق آب ترش گردشی در ناحیه تصفیه هیدروژنی و به منظور بهینه نمودن میزان COD (شاخص آلودگی پساب) آب ارسالی به سمت دریا اقدام به طراحی و نصب یک برج Packed با جاذب کربن اکتیو در مقیاس پایلوت کرد که نتایج حاصل از تست های کیفیت سنجی آب نشان از بازدهی بیش از ۵۰ درصدی این برج در کاهش میزان COD دارد.

روابط عمومی پتروشیمی بندرامام کسب این دستاورد درخشان را به کلیه همکاران محترم به خصوص کارکنان و مدیریت فرآورش دو تبریک عرض می نماید.