استراتژی محور بودن فعالیت های پتروشیمی بندرامام تحقیق و پژوهش را در فرآیندها برتر کرد

۲۹ آذر، ۱۴۰۰ by in category اخبار و رسانه tagged as with ۰ and 0

پتروشیمی بندرامام پس از تصویب نمودار جدید سازمانی به منظور رسیدن به اهداف کلان تولیدی و اقتصادی خود استراتژی کلی شرکت را تدوین و پس از آن با اقتباس از راهبرد شرکت برای مدیریت های خود استراتژی وظیفه ای تنظیم و همراستا با آن استراتژی تحقیق و پژوهش تدوین گردید تا نتایج این سیاست گذاری ها سبب برتری در فرآیندها تحقیق و پژوهش پتروشیمی بندرامام در سطح شرکت های گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس شود.

به گزارش روابط عمومی پتروشیمی بندرامام ، از دو سال گذشته مدیریت شرکت در پی تدوین و تصویب نمودار سازمانی جدید ، در صدد تدوین استراتژی جدیدی برای شرکت برآمد و راهبرد پتروشیمی بندرامام با مشارکت حداکثری کارکنان تدوین گردید. در امتداد راهبرد های تدوین شده ، برای تمامی مدیریت ها و بخش های شرکت هم متناسب با سیاست های مشخص شده استراتژی وظیفه ای تدوین شد. مرکز پژوهش هم به موازات سایر مدیریت های شرکت استراتژی های شش گانه “رفع چالش ها و تنگناهای تولید از طریق دانش و فناوری” ، “توسعه محصولات ، گریدهای جدید” ، افزایش بهره وری و استفاده بهینه از خوراک” ، “داخلی سازی مواد شیمیایی ، کاتالیست ها و اقلام مورد نیاز” ، “کسب دانش فنی فرآیندهای تولیدی” و “ارتباط مستمر و موثر با ذینفعان” شد ، در هر بخش کمیته تخصصی با حضور مدیران و کارشناسان سایر مدیریت ها تشکیل شد که با این اقدامات دستاوردهای متعددی در بخش های مختلف کسب شده است.

پتروشیمی بندرامام در طول یک سال گذشته با حرکت در مسیر استراتژی تعیین شده در بخش رفع تنگناهای تولیدی پروژه ها و پژوهش های مختلفی را شروع و به اتمام رساند و در نهایت با تلاش کارشناسان و بهره گیری از تمامی ظرفیت های موجود ، نتیجه این فعالیت ها کسب ۳۵ دستاورد است که هرکدام در پایداری و استمرار تولید شرکت نقش بسزایی داشتند.
می توان از این دستاوردها به حذف فلرینگ مخزن اتیلن در واحد الفین و توقف ارسال اتیلن به فلر بعد از ۳۰ سال ، تغییر فرآیند تزریق آب ترش در ناحیه تصفیه هیدروژنی و کاهش میزان آب ترش پساب ارسالی ، طراحی و نصب برج Pack با جاذب کربن فعال برای تصفیه پساب خروجی از واحد ، تغییر دستورالعمل کک سوزی UOP راکتورها ، انجام تغییرات و تهیه دستورالعمل جدید برای کاهش گرفتگی اسلاری کولرهای واحد HD ، راه اندازی سیستم MAPS واحد HD برای اولین بار و راه اندازی راکتورها بصورت اتوماتیک بجای دستی ، طراحی، نصب و راه اندازی سیستم آنالایزر دودکش برای مانیتورینگ گازهای خروجی دودکش های MTBE و VCM ، بازیافت کندانس Off Spec واحدهای مجتمع اشاره کرد.

پتروشیمی بندرامام در حوزه توسعه محصول هم توانست دست به اقدامات گسترده ای بزند که یکی از این اقدامات با توجه به نیاز بازار ، تولید و تجاری سازی محصول هپتان برای اولین بار در این شرکت بوده و این دستاورد گواه فعالیت های کار محور و تلاشگرانه مدیریت و کارشناسان این شرکت می باشد.

استراتژی ‌و نقشه راه تعیین شده که به درستی متناسب با شرایط کشور ناشی از تحریم های ظالمانه تنظیم شده بود در حوزه داخلی سازی مواد شیمیایی ،‌ کاتالیست ، قطعات و تجهیزات هم تجلی پیدا کرد و مدیریت شرکت با اشراف مناسب از موقعیت کشور و شناخت اهمیت این حوزه در سال ۱۳۹۷ تصمیم بر تشکیل کمیته ساخت داخل گرفت و این بخش تا کنون موفق شده ۶۰ درصد از کل کاتالیست و مواد شیمیایی مصرفی مجتمع را داخلی سازی و همچنین در دو سال گذشته با بکارگیری هجده شرکت دانش بنیان ۱۷ کاتالیست و مواد شیمیایی شرکت را داخلی سازی و پتروشیمی بندرامام را از واردات خارج از کشور بی نیاز سازد.
از سوی دیگر در بخش داخلی سازی قطعات و تجهیزات تا به حال ۱۰ هزار و ۵۰۰ قطعه و تجهیزات داخلی سازی شده و در دو سال گذشته ۲۷۶ قطعه و تجهیز کاربردی ، نه‌تنها داخلی سازی شد بلکه کیفیت و عملکرد ۱۰ درصد از این قطعات ‌و تجهیزات بهبود پیدا کرد و ارتقاء یافت.

گفتنی است پتروشیمی بندرامام در حال حاضر ۲۷ پروژه نوآورانه در زمینه رفع تنگناهای تولیدی و تامین خوراک با هزینه ای بالغ بر ۱۵۰۰ میلیارد تومان در دست اقدام دارد که تا کنون این پروژه ها با پیشرفت ۸۰ درصدی رو به رو هستند و با اتمام آن ها شاهد شکوفایی هر چه بیشتر تولید در این مجتمع عظیم پتروشیمیایی خواهیم بود.

شایان ذکر است تدوین استراتژی های شرکت و انطباق فعالیت های اجرایی با سیاست های تعیین شده و با همسویی و بکارگیری از استراتژی های وظیفه ای سبب شد تا پتروشیمی بندرامام در فرایندهای کاری و اجرایی مرکز تحقیق و توسعه شرکت نمونه و برتر گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس شود.

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت در اختیار شرکت پتروشیمی بندرامام (سهامی عام) می باشد | طراحی و تولید اداره فن آوری اطلاعات | نگارش 6.0